Lečenje biljem

Biljke za snižavanje povišenog holesterola i triglicerida

Povišen nivo holesterola i trigilcerida jedna je od najčešćih bolesti modernog vremena. Uz obavezne restrikcije u ishrani, adekvatnu dijetu koja je neophodna, biljke mogu biti dobra terapija i velika pomoć svima koje ovaj problem muči.

Čičoka (Helianthus tuberosus)

Za razliku od krompira koji sadrži skrob, krtole čičoke bogate su inulinom. Inulin je dragocen jer normalizuje nivo triglicerida i holesterola u krvi, pa tako sprečava nastanak srčanih oboljenja i postepeno smanjuju masne naslage koje muče mnoge ljude s viškom kilograma. Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tj. aminokiselina koje organizam ne proizvodi. Osim toga, čičoka se upotrebljava i za lečenje bolesti krvi, artritisa, normalizaciju varenja, protiv bolesti probavnog sistema i osteoporoze. Preporučuje se i malokrvnim osobama. Konzumiranje sveže čičoke je odlična prevencija nastanku karijesa. Reč je o vrlo hranljivom povrću niske energetske vrednosti. Bogat je izvor kalcijuma, gvožđa, cinka i fosfora, dobar izvor i vitamina B1, B2 i C.

Turšija od čičoke

Krtole čičoke se dobro operu, zatim se u keramički ćup koji se hermetički zatvara stavi jedan sloj čičoke preko njega sloj soli i tako naizmenično. Nalije se vodom da ogrezne. Svakog drugog dana tri puta zaredom ćup se preokrene, a zatim svakog trećeg dana, opet tri puta zaredom. Može se konzumirati 15. dana od pripremanja. Usoljena čičoka se najčešće jede uz doručak i posebno je preporučljiv dijabetičarima i onima koje muči povišen holesterol.

Tušt (Portulaca oleracea)

Tušt (Portulaca oleracea) sadrži ogromne količine korisnih omega 3 masnih kiselina, antioksidantnih vitamina, kalijuma i kalcijuma. Upravo zato ovo je biljka koja se preporučuje srčanim bolesnicima, onima koji pate od loše cirkulacije, začepljenja krvih sudova i povišenog nivoa holesterola i triglicerida. Smanjuje upale i pomaže ljudima koji pate od autoimunih bolesti. Izuzetno zdravo povrće koje se može jesti sveže ili još bolje spremljeno na pari sa malo maslinovog ulja i belog luka.

Piskavica (Trigonella foenum graecum)

Ovo je nepravdeno zaboravljena lekovita biljka, pravi saveznik onih osoba koje pate od povišenog holesterola, triglicerida i šećera u krvi. Pisakavica je jednogodišnja biljka koja dostiže visinu od pola metra. Iz mahuna koje podsećaju na kozji rog odvaja se lekovito seme koje sadrži mnogo biljne sluzi, zavidnu količinu proteinskih materija, saponin, etarsko ulje koje mu daje specifičan miris, alkaloide trigonelin i holin, vitamin PP, nezasićene masne kiseline, fitosterole i mnogo organski vezanog dragocenog fosfora, gvožđa i kalijuma. Piskavica na nekoliko načina snižava nivo holesterola: povećava izlučivanje žučnih kiselina koje smanjuju depoe holesterola u jetri, saponini koje sadrži formiraju jedinjenja sa holesterolom i na taj način smanjuju nejgovu apsorpciju. Zahvaljući prisustvu vlakana snižava se brzina difuzije kroz sluznicu i na taj način redukuje apsorpciju holesterola. Naučnici iz Džaipura u Indiji dokazali su da piskavica snižava nivo šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2 tako što smanjuje otpornost organizma na isulin i uklanja višak triglicerida iz krvi.  Zainteresovanost indijskih naučnika za ovu biljku nije neobična s obzirom na to da je piskavica jedan od sastojaka karija.

Doručak za ljude koje pate od visokog holesterola, triglicerida i šečera u krvi:

Po dve supene kašike mlevenog lanenog semena i celih ovsenih pahuljica prelijte čašom jogurta (250ml), promešajte, poklopite i ostavite da prenoći u frižideru. Ujutro dodajte po pola kafene kašičice semena piskavice i mlevenog cimeta. Promešajte i pojedite na prazan stomak. Ovaj doručak se posebno preporučuje osobama koje su rezistentne na insulin.

Čajna mešavina protiv povišenog holesterola i triglicerida:

koren koprive (Urtica dioica)              50g

pirevina rizom (Agropyrum repens)   50g 

artičoka (Cynara scolimus)                  50g

anis (Pimpinela anisum)                      50g

smilje (Helichrysum arenarium)          50g

Sve biljke pomešati pa 4 supene kašike smeše preliti sa litrom hladne vode, pustiti da provri, skinuti sa šporeta i ostaviti da stoji poklopljeno jedan sat. Procediti i popiti u toku dana u manjim gutljajima.

Čajna mešavina protiv povišenog holesterola i triglicerida br.2:

kleka (Juniperus communis)    50g

neven (Calendula officinalis)   50g

cikorija (Cichoria intubys)       50g

glog (Crataegus oxyacantha)    50g

celer list (Apium graveolens)    50g

Sve biljke pomešati pa 4 supene kašike smeše preliti litrom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti I popiti u toku dana podeljeno u tri doze.

Biljni superlek protiv povišenog holesterola i triglicerida

700ml prirodnog jabukovog sirćeta

4čena sitno seckanog belog luka

1 manja glavica usitnjenog crnog luka

2 sveže ljute paprika

4kašičice rendanog đumbira

2 kašičice rendanog rena

2 kašičice kurkume u prahu

U keramičkoj činiji pomešajte sve sastojke osim sirćeta pa ih prespite u teglu. Dodajte sirće, dobro zatvorite pa protresite da se sastojci sjedine. Ostavite na suvom i hladnom mestu dve nedelje. Nekoliko puta dnevno promućkajte teglu pa nakon dve nedelje pripravak izgnječite i procedite kroz gustu gazu. Nakon što to učinite, slobodno ga čuvajte na sobnoj temperaturi. Popijte po jednu kašiku pripravka svaki dan razblaženo u čaši vode ili uz obrok (možete ga koristiti i kao prilog jelu ili dresing za salatu). Postepeno pojačavajte količinu tako da najviše u danu upotrebite 4 supene kašike esencije. Stvaranje taloga je prirodno, samo promućkajte flašicu pre upotrebe. Ovaj lek nije preporučljiv za ljude koji pate od čira na želucu.

Momčilo Antonijević