Aromaterapija

Iris – mirisna extravaganzza

Porodični dijamanti, akcije "Majkrosofta", antikviteti basnoslovne vrednosti koje je u miraz donela neka pra-pra baka, sve su to stvari koje se čuvaju na sigurnom, u sefovima trezora banaka u koje se ne sumnja. Prustovi rukopisi, retka srednjovekovna Jevanđelja ili originalni Leonardovi spisi, pohranjeni su u posebnim dobro čuvanim odeljenjima velikih biblioteka. Čuveni muzeji ulažu milione u najsavremenije sisteme obezbeđenja ne bi li zaštitili slikarska remek-dela. Ali, da li ste znali da u jednom pariskom predgrađu postoji neobični trezor u kome se u posebnim metalnim kanisterima, sličnim malim termosima za kafu, čuva mirisna istorija čovečanstva?

U ovom muzeju parfema, poznatom pod imenom Osmoteka, čuva se više od 1.100 različitih mirisnih kompozicija. Devedeset pet najvećih svetskih proizvođača parfema ima obavezu da mirisnoj biblioteci Osmoteke pošalje po 500 ml svakog novog parfema koji se nađe na tržištu. Ako imate odlične veze i ludu sreću, Andre Gerber, kustos ovog muzeja, pokazaće vam parfeme koji se mogu pronaći samo ovde. Radi se o svega desetak parfema koji odavno više ne postoje. Voda mađarske kraljice iz četrnaestog veka ili  parfem koji je koristio Napoleon Bonaparta, samo su neki od mirisnih rariteta koji su dobijeni veoma preciznom rekonstrukcijom nakon višegodišnjeg istraživanja. Ovi mirisi obično ne odgovaraju modernom ukusu, međutim, izuzetaka ipak ima. Tu se čuva i  poslednja bočica mirisnog čeda čuvenog parfimera Žaka Fata iz 1947. Iris Gris, divnog, treperavog i mekog kao mesečina. Ovaj parfem potpuno je po savremenom ukusu, međutim, na tržištu ga nema iz veoma prostog  razloga - preskup je. U osnovi ovog parfema dominira čisto, prirodno ulje toskanskog irisa, najskuplje sirovine parfimerijske industrije. Pola litra ove esencije košta i do 40. 000 dolara.

Na prvi pogled pomalo neočekivano, mirisna esencija irisa dobija se destilacijom rizoma ove biljke (ljubičasti cvetovi perunika koji su ukrašavali bašte naših baka nemaju miris). Kada se rizomi izvade iz zemlje, polovinom novembra ili marta, pažljivo očiste od nečistoće i usitne, ostavljaju se da se suše na hladnom i mračnom mestu, kako bi se procesom fermentacije (koji traje oko dve godine) razvio delikatni miris koji podseća na sveže uzbrane ljubičice.

Iz srca Toskane, iz svoje rodne Firence, buduća francuska kraljica Katarina Mediči donosi irise u Pariz. Tako su se krinovi s grba kraljevske kuće Valoa spojili s irisima, zaštitnim znakom porodice Mediči. Od tada do danas ova moćna mirisna kombinacija ne prestaje da osvaja. Pored krinova iris se odlično kombinuje s nerolijem, jasminom, sandalovinom i delikatnim mirisom mimoze.

Ako ste skloni da na svet gledate iz mistično-ezoterijskog ugla, treba da znate da se za iris veruje da isceljuje emocionalni bol, otklanja unutrašnje blokade koje nam onemogućavaju da se prepustimo i uživamo u ljubavi, pospešuje kreativnost i intuiciju. Ako u to ne verujete, nosite parfeme u koje je ukomponovan iris iz veoma jednostavnog razloga. Neodoljivi su.

Momčilo Antonijević