Moćne biljke

Majkina dušica, njen pitomi brat timijan i sestra od tetke vranilova trava – porodica koja ne voli bakterije

Travar, pesnik, zaljubljenik u prirodu i poznavalac njenih tajni, zlatiborski entuzijasta čija energija pleni, Srboljub Ilić, kaže da je pravilnije ovu biljčicu nežnih ružičastih cvetića i divnog mirisa zvati Majkina dušica, jer je to biljka koju su naši preci povezivali sa Velikom boginjom koju su zvali Majka. Bez obzira da li je majkina ili majčina ova biljka je prava dušica.

Ova biljka je od velike je pomoći u hladnim vlažnim jesenjim danima kada caruju prehlade i hara virus gripa. Upravo zato ponekad se naziva sirotinjskim antibiotikom. Nažalost danas do kvalitetanog čaja od listova i cvetova majkine dušice (stabljike su bez lekovitih sastojaka) mnogo je teže doći nego do antibiotika. Majkina dušica, timijan i vranilova trava zahvaljući mirisnim esencijalnim uljima koje sadrže moćne supstance timol i karvakrol, kao i flavonoidima iz ovih biljaka, pomažu organizmu da se odbrani od respiratornih infekcija. Topli čaj od majčine dušice odlična je preventiva i toplo ga preporučujem svima koji su u toku dana prinuđeni da stupaju u kontakt sa mnogo ljudi. Sve tri biljke su ekspektoransi odnosno pomažu nam da organe za disanje očistimo od sluzi. Topli čaj od majčine dušice i timijana pomešan sa malo zove ili matičnjaka može vam pomoći i kod virusnih infekcija kao što je grip.

Pored infekcija organa za disanje ove biljke, a naročito vranilova trava, efikasno suzbijaju i infekcije mokračnih puteva. Protiv bakterija u mokračnim putevima ponovo se bori esencijalo ulje iz vranilove trave, pa je zato veoma važno ovaj čaj pripremiti pravilno. Biljku je potrebno samo preliti vrelom vodom promešati, poklopiti i ostaviti da odsotoji jedan sat, dakle bez kuvanja koje je neophodno da bi se pripremio čaj od uve, veoma popularan i delotvoran biljni lek protiv urinarnih infekcija. Ako želite da udružite njihova dejstva tri supene kašike listova uve prelijte litrom hladne vode, zagrevajte do ključanja i kuvajte pet minuta. Skinite sa šporeta, ostavite minut da se prohladi i dodajte četiri kašike vranilove trave, promešajte, poklopite i ostavite da stoji jedan sat.

Procedite i pijte u malim gutljaima u toku dana. Pored čaja važno je piti i čistu vodu. Ovoj mešavini možete dodati i kašiku lista peršuna. Važo je pomenuti da se ovaj čaj ne preporučuje trudnicama. U poslednje vreme i u našu sredinu došla je moda čaja od brusnice. Ova nešto kiselija rođaka borovnice odličan je lek protiv bakterija urinarnog trakta. No budite oprezni. Ono što se kod nas prodaje najčešće nije čaj od brusnice, već čaj sa ukusom brusnice. Obratite pažnju na sastav koji je proizvođač dužan da objavi na pakovanju. Kada bih imao problema sa urinarnim infekcijama uvek bih se pre odlučio za sto grama suve brusnice ili još bolje sveže (nedavno sam s velikom radošću primetio da ih ima na beogradskoj Bajlonijevoj pijaci).

Majčina dušica, timijan i vranilovka imaju čitav niz antioskidantnih sastojaka (prvenstveno rozmarinske kiseline), pa bih ove biljke toplo preporučio svima koji pate od artritisa, posebno u kombinaciji sa ruzmarinom i đumbirom. Opšte je poznato da slobodni radikali svojim razornim delovanjem izazivaju čitav niz štetnih posledica koje jednim imenom zovemo starenje. Antioksidansi su supstance koje sprečavaju delovanje slobodnih radikala, pa su stoga odlična preventiva i dobar način da usporimo proces starenja. Čaj od majkine dušice, vranilove trave, žalfije, ruzmarina, nana, matičnjak i čubar odličan su izbor, a i prijatnog su ukusa.

Majkina dušica je dobar lek i protiv glavodolje, naročito ako je povezana sa sinuzitisoma.

Ulja, kreme, melemi i tinkture koje sadrže majkinu dušicu ili timijan odličan su lek za bolove u rukama i nogama. Takođe preparati sa ovim biljkama podstiču cirkulaciju.

Zahvaljujući antiseptičnim sastojcima esencijalnog ulja i taninima, majkina dušica je dobar lek protiv akni. Kada imate problem sa kožom morate znati da je u rešavanju tog problema potrebno delovati i spolja i iznutra. Pijte po dve šolje čaja od koprive, majčine dušice i rastavića. Zelena glina je čudotvorna. Nemojte je preskakati počnite da je pijete. Na lice koje je zahvaćeno aknama (ili na leđa) nanesite masku od gline, mlevene majčine dušice i soka od šargarepe. Kožu obavezn pažljivo očistite losionom sa esencijalim uljima lavande i čajnog drveta.

Neki travari koe veoma cenima tvrde da je majkina dušica od pomoći u odvikavanju od bolesti zavisnosti. Stoga ako prestajete da pušite ili da pijete alkohol, obavezno pijte po tri do četiri šolje čaja od majkine dušice. Glina je ponovo odličan saveznik jer vam pomaže da se oslobodite toksina koje je vaš organizam sakupio tokom perioda uživanja u poroku.

Sve tri biljke su dobri lekovi organa za varenje. Olakšavaju probavu, sprečavaju nadimanje, a zahvaljujući sadržaju tanina dobar su lek protiv proliva.

Pored toga što efikasno otkalnjaju bakterijske infekcije, majkina dušica, timijan i vranilovka bore se i protiv gljivica, naročito kandide. Ako patite od ove sve češće infekcije koja može biti veoma neprijatna i nadasve uporna, morate se pridržavati nekih pravila. Ishrana je veoma važna. Šećer i kvasac su najbolji prijatelji glivica, dakle morate se pozdraviti sa slatkišima i pecivima koja sadrže kvasac, pivom i vinom. Beli luk, acidofilni jogurt, kefir i kiselo mleko su vaši najbolji saveznici. Ako vas muči kandida obavezno pijte po litar čaja od mešavine majkine dušice, vranilovke, orahovog lista, pelina i bršljana. Ovo važi za kandidijaze koje se javljaju u reproduktivnim organima, na koži i sistemsku kanadidu.Ako vam kadida zadaje probleme, počnite da koristite propolis i tinkturu ehinacee.

 

Čjna mešavina protiv prehlada i gripa:

  • Majkina dušica (Thymus serpillyum)             100g
  • Zova (Sambucus nigra)                             100g
  • Matičnjak (Melissa officinalis)                       100g

Pomešajte biljke pa četiri supene kašike smeše prelijte sa pola litra ključale vode, promešajte poklopite i ostavite da stoji pola sata procedite i pijte zaslađeno medom.

 

Čaj protiv bakterija u mokraći:

  • Uva (Uva ursi)                                                100g
  • Breza (Betula alba)                                          50g

Biljke pomešati, pa dve supene kašike smeše preliti litrom vode, zagrevati do vrenja, kuvati pet minuta, slinuti sa šporeta i ostaviti da se prohladi jedan minut. Tada dodavi dve supene kašike sledeće smeše:

  • Vranilova trava (Origanum vulgare)               100g
  • Kleka (Juniperus communis)                        100g

Sve promešajte, poklopite i ostavite jedan sat. Procedite i pijte u toku dana u malim gutljaima.

Čaj protiv akni:

  • Majkina dušica (Thymus serpillyum)             100g
  • Kopriva list (Urtica dioica)                           100g
  • Rastavić (Equisetum arvense)                     100g
  • Divlja dan i noć (Viola tricolor)                     100g

Sve biljke pomešajte pa četiri supene kašike smeše prelijte litrom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji jedan sat procedite i popijte u toku dana u manjim gutljaima.

 

Kožu čistite sledećim losionom:

Pomešajte po 50g lavande i 50g majkine dušice prelijte smešom od 400ml 70% alkohola i 100ml glicerina. Sve stavite u čistu staklenu teglu, zatvoreite i dobro promućkajte i ostavite na tamnom mestu deset dana uz češće mućkanje. Procedite i dodajte 5ml (oko 100 kapi) esencijalnog ulja čajnog drveta. Čuvajte u dobro zatvorenoj čistoj flađici. Umijte kožu blagim sredstvom za umivanje, osušite i očistite ovim losionom ujutro i uveče. Dva puta nedeljno koriste ovu masku:

Supena kašika zelene gline, kafena kašičica mlevene majkine dušice i malo soka od šargarepe (naravno bez šećera) i malo ulja od semenki grožđa (soka i ulja vam treba toliko da dobijete homogenu gustu masu koju možete naneti na lice. Masku naneste ravnomerno na potpuno čistu kožu koju ste očistili losionom. Ostavite slobodan predeo oko očiju i usta. Pustite da se osuši i sačekajte dvadeset minuta. Izbegavajte pravljnje grimasa, najbolje je da legnete i opustite se. Nakon toga lice isperite čistom vodom.

 

Čajna mešavina protiv artritisa:

  • Vranilova trava (Origanum vulgare)          100g
  • Ruzmarin (Rosmarinus officinalis)              100g
  • Divlja dan i noć (Viola tricolor)                 100g

Sve biljke pomešajte. U 600ml hladne vode sipajte kafenu kašičicu sušenog korena đumbira i zagrevajte do ključanja. Kada provri, dodajte tri supene kašike smeše biljka, promešajte, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procedite, podelite u dve doze i pijte ujutro i uveče.

 

Bolne zglobove masirajte ovom esencijom:

U litar jake rakije (recimo dobre komovice) dodajte pet iseckanih ljutih papričica, dve supene kašike karanfilića, supenu kašiku cimeta, 50g majkine dušice  50g mešavine lista i korena koprive. Sve sipajte u čistu teglu sa dobrim zatvaračem i ostavite na tamnom mestu dve nedelje uz češće mućkanje. Procedite i koristite za masažu bolnih zglobova. Pazite da ne dodirnete oči ili služokožu rukama koje su bile u dodiru sa ovom esencijom.

 

Čajna mešavina protiv kašlja:

  • Podbel (Tussilago farfara)               100g
  • Majkina dušica (Thymus sepillyum)   100g
  • Bokvica (Plantago major)               100g
  • Slatki koren Glycyrrhiza glabra)        50g
  • Anis (Pimpinela anisum)                 50g

 

Sve biljke pomešati pa tri pupene kašike smeše preliti sa pola litra ključale vode promešati, poklopiti i ostaviti pola sata. Procediti i piti po želji zaslađeno medom.

 

Čaj protiv kandide:

  • Majkina dušica (Thymus serpillyum)               100g
  • Vranilovka (Origanum vulgare)                     100g
  • List oraha (Juglans regia)                            100g
  • Bršljan (Hedera helix)                                 100g
  • Pelin (Artemisia absinthium)                         50g

Sve biljke pomešajte, pa četiri supene kašike smeše prelijte litrom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite pola sata. Procedite i popijte u toku dana nezaslađno. Ako imate problem ja obilnim menstruacijama ili imate čir na želuc ili dvanaestpalačnom crevu izbacite pelin. Veoma je korisno da svako drugog dana na komadić sredine hleba kapnete kap ulja čajnog drveta i to progutate. Obratite pažnju da kada kupujete ovo esencijalno ulje. Ono mora biti čisto, prirodno esencijalno ulja aromaterapijskog kvaliteta. Ako vas muči vaginalna kadida koristite tampone koje ste umučili u kantarionovo ulje (dva puta sedmično po dva sata). Jak čaj od žalfije koristite za vaginalno ispiranje. Ako želite trajno da se oslobodite kandide zaboravite na šećer, slatkiše, med, izuzetno slatko voće i fermentisane proizvode barem na mesec dana.

Momčilo Antonijević