Moćne biljke

Čičak – livadski čistač organizma

Svi smo bar jednom na nogavicama primetili bobice čička nakon šetnje u prirodi. Da li ste znali da je baš čičak koji vam se zakačio za garderobu jedno od najboljih biljnih sredstava za čišćenje organizma?

Čičak (Artcium lappa) je biljka koja raste u širokom pojasu od kalifornijskih obala do Sibira. Njegovu lekovitost ljudi su otkrili još u neolitu. Od tada do danas, narodna medicina gaji veliko poverenje u njegove blagotvorne moći. Ipak, lekovitost čička nije

u potpunosti dokazana naučnim istraživanjima. Razlog je to što se lekovite supstance čička veoma lako gube sušenjem i stajanjem. U fitoterapiji koristi se koren, a ređe list čička. Koren stariji od šest meseci nema medicinsku vrednost. Sveže izvađen koren i list čička sadrže poliacetilene, jedinjenja koja zaustavljaju razvoj bakterija i gljivica istovremeno. Sušenjem, korisne supstance nestaju i zato je najbolje napraviti tinkturu od svežeg korena.

Čičak stimuliše organe za varenje, jetru i pankreas, deluje blago laksativno. Pored blagotvornog uticaja na digestivne organe, čičak deluje diuretično (pospešuje mokrenje), što je još jedna potvrda da čičak stimuliše detoksikaciju.

Koren čička je čest sastojak čajnih mešavina koje se preporučuju onima koji pate od dijabetesa. Tada se čičak obično kombinuje sa listom crnog duda i borovnice.

Pomešan sa žalfijom i listom kupine, čičak je dobar lek za upale grla, krajnika i prehlade.

Na Havajima je rasprostranjen običaj da se mladencima uoči prve bračne noći poklanja koren čička, jer lokalno stanovništvo čvrsto veruje u njegove afrodizijačke sposobnosti.

Čičak se vekovima upotrebljava kao narodni lek za uporne, hronične kožne bolesti. Od njegovog lišća (opranog i premazanog svinjskom mašću) prave se obloge, dok se istovremeno upotrebljava čaj od jednakih delova čička i divlje dan i noći. Losion ili ulje od čička su veoma poznato sredstvo za jačanje kose, protiv peruti i poboljšanje mikrocirkulacije kože glave.

Ruska narodna medicina čičak preporučuje osobama koje su bile izložene elektromagnetnom zračenju. Tada se čičak kombinuje sa koprivom i listom šumske jagode.

Lišće čička je jestivo i može biti veoma ukusna salata. Važno je da listovi budu mladi i, naravno, da ne budu ubrani pored puteva ili na nekom drugom zagađenom mestu.


Čajna mešavina za čišćenje organizma:

  • Čičak koren (Articum lappa) 100g
  • Rastavić  (Equisetum arvense) 100g
  • Laneno seme (Linni semen)  100g
  • Kopriva (Urtica dioica)      100g

 Sve biljke pomešati, pa 5 supenih kašika smeše preliti litrom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana.

 

Čajna mešavina za digestivne organe:

  • Čičak (Articum lappa)  100g
  • Nana (Mentha piperita)  100g
  • Hajdučka trava (Achilea millefolium) 100g

Sve biljke pomešati, pa 2 supene kašike smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Procediti i piti tri puta na dan pola sata pre jela, nezaslađeno.

 

Čičkovo ulje za kosu:

Uzmite 100 g korena čička (najbolje ako imate sveže izvađen koren koji je dobro opran u hladnoj vodi, usitnjen i prosušen 4-5 dana na promaji). Koren sipajte u teglu od litra, pa dodajte 700 ml mlakog susamovog ulja (ulje samo malo zagrejte da bude toplo toliko da možete da u njega umočite prst). Promešajte, zatvorite teglu višestruko presavijenu gazom preko koje treba staviti tacnu. Nemojte teglu zatvarati poklopcem jer će se onda ulje verovatno pokvariti. Važno je da tegla bude potpuno suva. Ostavite da odstoji na tamnom mestu tri nedelje. Procediti i sipajte u čistu i suvu flašu sa dobrim zatvaračem. Dodajte 50 kapi esencijalnog ulja ruzmarina i snažno promućkajte. Koristiti ovo ulje za svakodnevnu nežnu masažu skalpa. Ovo ulje sprečava opadanje kose i otklanja perut.

 

Salata za ćišćenje organizma:

Sveže, mlade listove čička dobro operite i osušite. Iseckajte (ne previše sitno) i začinite limunovim sokom, hladno ceđenim maslinovim uljem i morskom solju. Salatu možete praviti samo od listova čička ili ih možete kombinovati sa listovima maslačka, zelene salate, rukole ili sremuša.