Moćne biljke

Đumbir – Običan začin i čudesni lek

Topli, ljuti ukus đumbira koji nam je poznat iz tajlandske i indijske kuhinje sve češće se oseća i na našim trpezama. Prah od suvog korena može se kupiti u svakoj prodavnici zdrave hrane, a svežeg đumbira ima u supermarketima i na pijacama. Vreme je da se upoznate i sa fantastičnim lekovitim moćima ove biljke.
Čaj od đumbira priprema se veoma jednostavno. Kafenu kašičicu suvog korena ili dve kašičice svežeg prelijte šoljom ključale vode, sačekajte da se malo prohladi i pijuckajte. Nema potrebe da ga cedite jer đumbir padne na dno šolje. Ovaj napitak je fantastičan način da se zaštitite od nazeba, prehlada i virusa koji napadaju respiratorne organe. Đumbir sadrži desetak jedinjenja koja deluju antivirusno. Na prvom mestu to su seskviterpeni, jedinjenja koja deluju na rinoviruse. Gingerol i šogaoli smanjuju bol, snižavaju povišenu telesnu temperaturu, sprečavaju kašalj i deluju blago umirujuće.
Ovaj napitak preporučuje se i osobama koje treba da se čuvaju moždanih udara, jer đumbir sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.
U Aziji postoji tradicija upotrebe đumbira protiv migrene. Recept izgleda ovako: kada osetite da će početi migrenozni napad, dve kafene kašičice svežeg ili kafenu kašičicu suvog đumbira prelijte šoljom ključale vode, promešajte, nacedite pola limuna i polako popijte kada se malo prohladi. Ovaj napitak pije se na svaka četiri sata u trajanju od četiri dana. Na ovaj način smanjuje se intenzitet bola i proređuju se migrenozni napadi, pa je dobro čaj od đumbira piti preventivno.
Narendan svež koren đumbira, pomešan sa seckanim belim lukom i svežim listom ruzmarina je fantastičan preliv za ribu (odlučite se za onu bogatu Omega 3 masnim kiselinama - skuša, losos, tuna). Pomešajte sve sastojke, dodajte malo morske soli, sok od pola limuna i malo maslinovog ulja. Ovaj preliv u svoj jelovnik obavezno treba da uvrste oni koji pate od povišenog holesterola, kao i ljudi koji boluju od artritisa. 
Đumbir je od velike pomoći svima koji pate od reumatoidnog ili osteoartritisa. Evo recepta za poslasticu koja im može značajno olakšati tegobe:
Narendajte 200g svežeg, dobro opranog đumbira, prelijte ga čašom svežeg soka od ananasa i kuvajte na srednjoj vatri 15 minuta. Pred kraj kuvanja dodajte kašiku meda, promešajte i vrelu smesu sipajte u čistu teglu. Svakog dana pojedite po jednu kašiku ove poslastice ujutro i uveče. Ovo slatko od đumbira uvek treba da stoji u frižideru pevača, profesora i svih osoba koje naprežu glasne žice, jer je đumbir jedan od najboljih prirodnih lekova za laringitis – zapaljenje glasnih žica koje izaziva promuklost, gubitak glasa, suvoću i zapaljenje grla. Tada se preporučuje po jedna kašika ovog eliksira na svaka tri sata. Takođe pomaže da popijete nekoliko šolja čaja od jednakih količina žalfije i slatkog korena ili petrovca.
Đumbir je od koristi i onima koji pate od išijasa. Ovim lekom Egipćani ublažavaju bol koji prati išijas: tri kafene kašičice susamovog ulja, dve kafene kašičice đumbira i jedna kafena kašičica limunovog soka se pomešaju i utrljaju u bolno mesto.
U kombinaciji sa nanom, đumbir je najefikasnije sredstvo protiv mučnine, naročito ako je u pitanju takozvana bolest putovanja, odnosno ako osećate nagon za povraćanjem dok se vozite brodom ili autobusom.
Kupka od đumbira pomaže ako imate koprivnjaču. Prelijte 250 grama svežeg đumbira sa pet litara ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji pola sata pa dodajte vodi za kupanje. Ostanite u kadi barem 15 minuta.
Momčilo Antonijević