Moćne biljke

Kamilica

Kada je mumija egipatskog faraona Ramzesa II preneta iz Egipta u Pariz, naučnici koji su analizirali uzorak tkiva, identifikovali su tragove kamilice, svete biljke korešćene u procesu mumificiranja. Egipćani su dobro poznavali njenu lekovitost, naročito u slučaju bolesti koju su zvali agu i za koju današnji istraživači veruju da je bila oblik malarije.

Drevni stanovnici doline Nila verovali su da je posvećena vrhovnom božanstvu, velikom Ra, bogu sunca. Biljku su današnjim imenom krstili Stari Grci (khamaimelon u bukvalnom prevodu znači jabuka zemlje). I u drugim jezicima njeno ime jasno ukazuje na lekovitost. Drevni Germani zvali su je alles zutraut ili u slobodnom prevodu lek za sve. Prah od krvi Hestije, kako su je nazivali Rimljani, bio je veoma cenjeno sredstvo za negovanje higijene usta i zuba.  Vikinzi, u istoriji zapamćeni kao surovi gusari, osvajači i ratnici, umeli su i da neguju lepotu. Njihove žene su svoju nordijski plavu kosu ispirale čajem od ove biljke. Saksonci je smatraju jednom od devet svetih biljaka. I na drugom kraju planete, u Indiji, kamilicu već hiljadama godina preporučuju ajurvedski lekari.

Naš narod po pravilu lekovitim i korisnim biljkama daje lepe nazive, često u deminutivu (nana, majčina dušica, dikino oko), a imena otrovnih i opasnih  biljaka su uglavnom upozoravajuća (kužnjak, čemerika, kukurek). Kamilica nije izuzetak.

Dobri poznavaoci lekovitih moći biljaka kamilicu posebno preporučuju namrštenim, zlovoljnim, depresivnim, premorenim i neraspoloženim ljudima. To je neobično samo na prvi pogled jer ova biljka popravlja raspoloženje i veoma efikasno otklanja dosadne glavobolje, bolove u stomaku, predmenstrualni sindrom i nesanicu. Zbog ovog poslednjeg svojstva kamilicu veoma vole roditelji koji su tek dobili prinovu. Zaslađen čaj od ove biljke smanjuje grčeve i pomaže bebama (a samim tim i roditeljima) da mirno spavaju. Tradicionalno ovaj čaj se daje i starijoj deci jer je blag i neškodljiv, a veoma efikasan u otklanjanju stomačnih tegoba, poremećaja crevne flore, nadimanja, gasova i nemirnog sna.

Ova biljka belih cvetova iz porodice Astaracae, divlje raste najčešće na glinovitom zemljištu ili slatinama. Vekovima kamilica se upotrebljava u narodnoj medicini, naročito u otklanjanju grčeva (zahvaljujući supstanci koja se zove bisabolol). Kamilica otklanja kolike i pomaže kod menstrualnih grčeva, pa se, obično u kombinaciji sa virkom i hajdučkom travom, savetuje ženama koje imaju bolne menstuacije.

Toplo se preporučuje svima koji imaju probleme sa želucem. Čaj od mešavine jednakih količina kamilice, nane i matičnjaka treba popiti u malim gutljajima, pa nakon toga leći par minuta na leđa, pa se okrenuti na levi, pa na desni bok i na kraju dva minuta ležati na stomaku. Na ovaj način se ispiraju svi zidovi želuca. Ova čajna mešavina pomaže i kod glavobolja, naročito čeonih koje se povezuju sa lošim varenjem. Oni koji imaju čir na želucu u ovu mešavinu mogu dodati i list bokvice ili koren sladića.

Esencijalno ulje kamilice divne tamno plave boje (zbog prisustva azulena), je jedan od najboljih biljnih lekova za otklanjanje upala. U tu svrhu pomažu topli jastučići od kamilice koji se polažu na upaljeno mesto. Platnena vrećica se napuni cvetovima kamilice, dobro zaveže i ugreje na suvom tiganju. Kada se ova obloga ohladi treba je ponovo zagrejati još nekoliko puta. Upravo zbog osobine da smiruje upalne procese, kamilica se obavezno stavlja u proizvode za negovanje desni, prevenciju i lečenje gingivitisa, najčešće pomešana sa žalfijom ili eukaliptusom.

Pored esencijalnog ulja kamilica sadrži i tanine, glikozide, gorke materije, umbeliferon, smole, vitamine B1,B2 i B3, kalcijum, gvožđe, magnezijum, selen i cink. Topli čaj od kamilice je odlična preventiva u vreme epidemija gripa i infekcija gornjih respiratornih puteva, jer deluje antiseptično i jača imunitet jer stimuliše stvaranje belih krvnih zrnaca. Pomešan sa cvetom zove i matičnjakom, snižava visoku temperaturu i pomaže organizmu da se izbori sa virusima. Inhaliranje čajem od ove biljke je veoma korisno kod kijavice i problema sa sinusima. Mlakim čajem od kamilice ispiraju oči osobe koje pate od infekcija oka i konjuktivitisa.

Kozmetička upotreba kamilice je veoma široka. Preparati koji sadrže azulen ili ekstrakt kamilice smiruju upaljenu kožu, otklanjaju akne i balansiraju lučenje sebuma. Osetljiva koža sklona crvenilu veoma dobro reaguje na proizvode na bazi kamilice. Takođe ova biljka se veoma često dodaje u kreme i losione posebno namenjene suvoj koži sklonoj iritacijama. Veoma često je i sastojak krema za negu posebno senzitivne kože oko očiju i usta. Skupocenim uljem kamilice možete obogatiti svoju kupku ili mleko za telo. Pored opuštajućeg i umirujućeg delovanja to je i odličan način da negujete svoju kožu.

Kamilica je veliki saveznik plavuša jer ispiranje čajem od ove biljke daje plavoj kosi divni zlatni odsjaj. Za tu svrhu najbolji je jak čaj od kamilice sa dodatkom soka od limuna, kojim se kosa nakon pranja ispere i ostavi da se prirodno osuši.

Veoma je važno čaj pravilno pripremiti jer u suprotnom lako isparljive materije nestaju, a čaj gubi svoju lekovitost. Punu supenu kašiku cvetova kamilice prelijte šoljom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite pola sata. Procedite i pijte u malim gutlajima. Čaj po želji možete zasladiti izuzev ako želite da poboljšate apetit ili ako je u pitanju neka od mešavina za jetru sa kamilicom. U tim slučajevima čaj se pije nezaslađen pola sata pre jela.

 

Čaj za miran dečji san:

  • Kamilica (Matricaria chamomilla)         50g
  • Komorač (Foeniculum vulgare)          50g

Biljke pomešati pa supenu kašiku smeše preliti šoljom (250ml) ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da petnaest minuta. Procediti, zasladiti i davati detetu u malim gutljajima. Ovaj čaj mogu da piju i majke koje doje svoju decu jer će na taj način beba lekovite supstance iz kamilice i morača uzimati i kroz mleko.


Čaj za hladne zimske dane:

  • Kamilica (Matricaria chamomilla)       30g
  • Zova (Sambucus nigra)                  40g
  • Matičnjak (Melissa officinalis)            30g
  • Majčina dušica (Thymus serpyllum)   50g
  • Slatki koren (Glycyrrhiza glabra)        20g

 

Dve pune supene kašike ove smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti deset minuta. Procediti, zasladiti medom i piti toplo. Ovaj čaj čisti disajne organe, čuva vas od prehlada i nazeba i pomaže vam da ostanete vedri i raspoloženi uprkos sivilu hladnih dana.

 

Čaj protiv bolnih menstruacija:

  • Kamilica (Matricaria chamomilla)         20g
  • Virak (Alchemila vulgaris)                  50g
  • Hajdučka trava (Achilea millefolium)    30g
  • Konopljika (Vitex agnus-castus)         100g

Sve biljke pomešati pa tri supene kašike smeše preliti sa 750ml ključale vode. Promešati poklopiti i ostaviti da stoji sat vremena. Procediti i piti u toku dana u manjim gutljajima.

Momčilo Antonijević