Moćne biljke

Lovor – začin i lek

Lovor (Laurus nobilis) je biljka koja još od antičkih vrmena uživa veliki ugled. Olimpijski pobednici na poklon bi dobijali lovorov venac, a čuvena proročica Apolonovg hrama u Delfima, Pitija, stalno je žvakala plodove lovora kako bi dobila inspiraciju za svoja proročanstva. Lovorov list, nezaobilazni sastojak kuhinjskog ormarića svake domaćice, može se koristiti i kao veoma efikasan biljni lek za organe disanja i varenja.

 

Lovor je lekovit prvenstveno zahvaljujući etarskom ulju (list sadrži od 0,8 do čak 3% esencijalnog ulja). Ovo ulje sadrži cineol, euglenol i geraniol. Pored esencijalnog ulja lovor sadrži tanine, sluz i smole. Lovor sadrži i važne mikroelemente kao što su kalijum, mangan i bakar i vitamine iz B grupe.

To što se lovorov list stavlja u jela koja se teško vare nije ni malo slučajno. Ova biljka podstiče probavu i varenje teške hrane, naročito one bogate proteinima kao što su meso ili pasulj. Čaj od listova lovora (samo lovor ili u kombinaciji sa matičnjakom i valerijanom) koristi se za lečenje anoreksije i podsticanje apetita.

Čaj koji se dobija kuvanjem listova lovora i semena anisa veoma je dobar biljni lek protiv kašlja i upala disajnih puteva.

Svima koji pate od artritisa i bolova u zglobovima preporučuje se jednomesečna kura lovorom, jer ova biljka čisti organizam od nagomilane mokraćne kiseline. Osobama koje muči giht savetuje se čaj od jednakih delova lovora i korena zečjeg trna.

Jakim čajem od jednakih delova žalfije i lovora ispiraju usta oni koji pate od upaljenih desnih sklonih krvarenju. Umivanje čajem od lovora pomaže osobama koje pate od akni. Pored čaja od lovora preporučuje se upotreba ulja od čajnog drveta.

Lovor je odličan biljni lek protiv peruti, za jačanje korena dlake i normalizovanje seboregulacije kože glave. Može se koristiti sam i u kombinaciji sa ruzmarinom, listom oraha i korenom koprive.

Čajna mešavina protiv anoreksije:

Lovorov list (Laurus nobilis)     50g

Matičnjak (Melissa officinalis) 50g

Odoljen (Valeriana officinalis)  50g

 

Sve biljke pomešati, pa jednu supenu kašiku smeše preliti sa 250ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti i piti pola sata pre jela nezaslađeno.

Čajna mešavina protiv gihta

List lovora (Laurus nobilis)    100g

Koren zečjeg trna (Ononidis spinosa)  100g

Biljke pomešati, pa dve supene kašike preliti sa pola litra hladne vode, zagrevati do ključanja, pa kuvati 3 minuta. Skinuti sa vatre, ostaviti da stoji poklopljeno 20 minuta, pa procediti. Piti u toku dana u manjim gutljajima.

Losion protiv peruti i opadanja kose:

21 list lovora

20g korena koprive

20g orahovog lista

20 kapi etarskog ulja ruzmarina

300ml alkohola (70%)

Biljke staviti u čistu staklenu teglu, pa preliti blago zagrejanim alkoholom. Teglu zatvoriti i dobro promućkati. Držati na toplom i mračnom mestu dve nedelje. Povremeno promućkati teglu. Procediti kroz sterilnu gazu, dodati etarsko ulje ruzmarina i sipati u čistu i suvu staklenu flašicu. Masirati teme kružnim pokretima ovim losionom svako veče. Losion brzo izvetri i prijatnog je mirisa tako da ga ne morate ispirati.

 

Momčilo Antonijević

 

Tekst može biti, u celini ili u delovima preuzet i objavljen isključivo uz poštovanje sledećih uslova: uz navođenje punog imena autora i postavljanje linka sa početne stranice ovog sajta, bez prerade preuzetog sadržaja i pod uslovom da se preuzimanje i objavljivanje ne vrši u komercijalne svrhe. Preuzimanje, kopiranje i objavljivanje ovog teksta suprotno navedenim uslovima predstavljaće kršenje autorskih prava.