Lečenje biljem

Generalno čišćenje organizma

Prosečan četrdesetogodišnjak težak 80 kilograma na membranama ćelija ima oko 3 kilograma otpadnih produkata metabolizma kojih organizam teško ne može sam da odstrani. Biljke nam mogu pomoći da se očistimo od toksina. Proces detoksikacije je neobično važan jer je prvi korak ka dobrom zdravlju i izlečenju mnogih hroničnih bolesti.

Ako ste konstanto umorni, imate neprijatan zadah iz usta ili zadah tela, nemate redovnu stolicu, mokraća vam je tamna, zamućena ili čudnog mirisa, loše spavate, kosa vam pojačano opada ili ste veoma podložni infekcijama, pažljivo pročitajte sledeća uputstva.

 

Detoksikacija organa za varenje:

U ljudskom telu najveći deo otpadnih materija izbacuje se putam organa za varenje i urinarnih organa. Proces detoksikacije treba početi od čišćenja creva. U crevima žive dobre i loše bakterije. Da bi ovaj organ pravilno funkcionisao treba smanjiti broj loših bakterija, ali tako da ne uništimo i bakterije koje su korisne i neophodne za normalan proces varenja. Crevna flora može biti poremećena posle upotrebe antibiotika i nepravilnom ishranom. Opstipacija, odnosno u narodu zatvor (neredovno i nedovljno pranjenje creva) je veoma opasna i podmukla pojava koji nikada ne treba ignorisati. Prvi uslov za normalno i redovno pražnjenje creva je unošenje dovoljne količine vode. Sokovi, kafa, pivo i čajevi ne menjaju vodu. Unosite barem dva litra vode dnevno. Posebno je važno popiti 300ml vode čim se probudite, pa još jednu čašu za pola sata. Hrana bogata vlaknima takođe je veoma značajna za pravilno pražnjenje creva. Lasativne biljke treba upotrebljavati obazrivo jer se oragnizam na njih može naviknuti, pa će se creva dodatno ulenjiti. Čaj od lanenog semena ili semena bokvice veoma je koristan za ljude koji pate od zatvora. Laneno seme je potpuno bezopasno i mogu ga koristiti deca i trudnice.

 

Čaj od lanenog semena:

Supenu kašiku lanenog semena preliti sa 250ml hladne vode, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Nakon toga zagrejati do ključanja, skinuti sa šporeta i pustiti da se hladi 10 minuta. Procediti, po želji zasladiti sa malo meda i popiti pola sata nakon obroka. Piti tri šolje čaja na dan.

Biljka broj 1 za detoksikaciju creva je kleka ili borovica (Juniperus communis). U novembru i decembru kada se mogu nabaviti sveži plodovi kleke sprovedite kuru za detoksikaciju creva. Ona traje 30 dana.

 

Kura za detoksikaciju creva:

Prvog dana sažvaćite 1 bobicu kleke. Drugog dana 2, trećeg dana tri i sve tako do petnaestog dana kada treba da pojedete 15 bobica. Onda počnite da brojite unazad: šesnaestog dana pojedite 14 bobica i sve tako do tridesetog, poslednjeg, dana kada treba da pojedete 1 bobicu. Nekada se smatralo da esencijalno ulje kleke može da iritira bubrege, međutim nova istraživanja su pokazala da to nije tačno i da je smetnje prozrokovalo jeftino terpentinsko ulje kojim je etarsko ulje kleke fasfikovano.

 

 

Čišćenje jetre

Kada ste čistili creva treba reći na čišćenje jetre. U jutarnjim časovima popijte mešavinu jedne kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja i jedne supene kašike limunovog soka. Ovu mešavinu treba piti mesec dana. Dok čistite jetru treba izbegavati unošenje alkohola i po mogućstvu unošenje bilo kakvih lekova (naravno ovo se ne odnosi na hronične bolesnike kojima je terapija neophodna). Za vreme čišćenja jetre dbro je smanjiti unos namirnica životinjskog porekla, zasićenih masti, šećera i gaziranih pića.

 

Svakog dana pola sata pre jela treba popiti po šolju čaja za čišćenje jetre:

  • Artičoka (Cynara scolymus)                  100g
  • Gujina trava (Silybum marianum)         100g
  • Maslačk koren (Taraxacum officinale)  100g
  • Trava iva (Teucrium montanum)           100g

Sve biljke pomešati, pa 2 supene kašike smeše preliti sa 300ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti. Pije se obavezno pre jela nezaslađeno, tri puta na dan.

 

Detoksikacija urinarnih organa

Kada je u pitanju detoksikacija urinarnih organa veoma je korisno leti jedan dan jesti samo lubenicu i malo crnog hleba. Nemojte bacati semenke lubenice, već ih pažljivo sažvaćite, veoma su lekovite.

 

U vreme čišćenja urinarnih organa treba piti sledeći čaj:

  • Rastavić (Equisetum arvense)      100g
  • Breza (Betula alba )                      100g
  • Previna ((Agropyrum repens)      100g

Sve biljke pomešati, pa 5 supenih kašika smeše preliti litrom hladne vode, dodati kafenu kašiku šećera i kuvati dok ne provri. Kad proključa smanjiti vartu i ostaviti da lagano vri 10 minuta. Skinuti sa šporeta i ostaviti da stoji 20 minuta, pa procediti. Piti u manjim gutljajima u toku dana. Čaj se pije 3 nedelje.

 

Nakon toga treba napraviti tri dana pauzu, pa piti sledeću čajnu mešavinu:

  • Uva (Arctostaphylos uva-ursi)      100g
  • Vranilovka (Origanum vulagare)  100g

Biljke pomešati pa tri supene kašike smeše preliti sa 700ml ključale vode, promešati, poklopiti i staviti pola sata. Procediti i piti u manjim gutljima u toku dana.

 

Ako imate problem sa bakterijama u mokraći brusnice su veoma korisne. Ipak treba obratiti pažnju na nekoliko stvari. Ono što se u Srbiji prodaje kao sušena brusnica najčešće je otpad koji ostane prilikom ceđenja soka. Taj masa se suši i prodaje iako nema nikakvu lekovitu vrednost. Kada je u pitanju sok brusnice treba pažljivo čitati deklaraciju. Ne kupujte sokove kojima je dodat šećer i kozervansi. Najbolje su sveže brusnice. Još jedna važna stvar je da brusnica ima lekovita svojstva samo ako je uzgajana na planinama, gde je klima hladnija. Ova biljka dolazi iz Sibira i tamo je prvi put primećena njena lekovitost. Ako se brusnica gaji u ravničarskim ili primorskim krajevima nije ni približno lekovita kao ona uzgajana na planini.

Prilkom kure čišćenja urinarnih organa važno je ograničiti unos soli. Koristite nerafinisanu morsku so ili kalijumovu so i to ne više od 1 kafene kašike dnevno (uzmite u obzir da mnogi proizvodi koje kupujemo u prodavnici sadrže so, zato pažljivo čitajte etikete).

Masaža leđa mešavinom  etarskih ulja sandala i hajdučke trave je veoma korisna. Masažu treba praktikovati jednom nedeljno u periodu od dva meseca.

 

Aromaterapijska smeša za jačanje i čišćenje urinarnih organa:

  • 10 kapi etarskog ulja sandala
  • 10 kapi etarskog ulja kleke
  • 10 kapi etarskog ulja hajdučke trave
  • 200ml susamovog ulja

Sva ulja pomešati i čuvati u suvoj staklenoj flaši koja se dobro zatvara.

 

Čišćenje krvnih sudova

Nakon čišćenja urinarnih organa treba preći na čišćenje krvnih sudova. Najbolji prijatelj krvnih sudova je beli luk.

Očistite 250 grama belog luka. Potrudite se da pronađete domaći organski gajen beli luk. Očišćena čena izgnječite u drvenom ili kamenom avanu, drvenim ili kamenim tučkom. Ovo mođete uraditi i u tegli drvenom kašikom, samo je važno da ne korstite metal. Sveže zgnječen luk stavite u čistu staklenu teglu i prelijte sa 300ml alkohola (96%). Zatvorite i dobro promućkajte. Ostavite da stoji na tamnom mestu dvanaest dana. Prcedite kroz sterilnu gazu i stavite da stoji još dva dana da bi se odvojio talog, odnosno da se tečnost izbistri. Pažljivo odlijte i sipajte u čistu flašicu sa kapljkom. Ova tintura pije se razblažena mlakim mlekom ili mlakom vodom (sami odlučite šta vam više odgovara). Kura traje mesec dana. Prvog dana pije se jedna kap tinkture razblažena sa 50 ml mlake vode. Dobro promućkati i popiti. Sutra popijte 2 kapi, prekosutra 3 kapi i sve tako do petnestog dana kada treba da popijete 15 kapi tinkture, naravno u 50 ml mlakog mleka ili vode. Nakon toga smanjujte po jednu kap dok ne dođete do 1 kapi tridesetog dana. Nakon toga tri dana treba piti po 25 kapi tinkture razblažene u 50 ml vode ili mleka. Neki narodni lekari savetuju da se ovaj lek pije ujutro na prazan stomak. Mislim da to nije pametno i da je mnogo bolje uzimati ovaj lek uveče i nikako na prazan stomak. Ako imate osetljiv želudac nemojte koristiti ovaj lek. Takođe nije preporučljiv za osobe sa niskim krvnim pritiskom, trudnice i dojilje. Beli luk neprijatno miriše, pa je zato dobro posle uzimanja ovog leka treba sažvakati nekoliko grančica svežeg peršuna. Hlorofil i etarsko ulje ove biljke neutrališu neprijatan miris. Zanimljivo je da aromaterapeuti tvrde da osobe koje potiskuju agresiju mnogo duže i jače mirišu na beli luk u vreme uzimanja ovog leka.

 

Uz tinturu belog luka za čišćenje krvnih sudva od nataloženih masnoća treba piti sledeći čaj:

  • Resnik (Eupatorim cannabinum)       100g
  • Celer list (Apium graveolens)            100g
  • Kopriva koren (Urtica dioica)              50g

Biljke pomešati pa tri supene kašike smeše preliti sa 600ml ključale vode, promešati, poklopiti i staviti da stoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana podeljeno na tri doze.

 

Bolesti zglobova

Osobe koje pate od bolesti zglobova treba da dva puta godišnje praktikuju kuru đumbirom.

Kafenu kašičicu suvog korena đumbira ili supenu kašiku svežeg narendanog korena prelijte šoljom ključale vode, promešajte poklopite i stavite da stoji 10 minuta. Biljka će za to vreme pasti na dno šolje. Ovaj čaj ne morate cedite, pijuckatje ga polako nezaslađenog. Pijte po tri šolje na dan, mesec dana. Đumbir je veoma lekovita biljka i pored toga što pomaže kod artritisa, jača imunitet, podstiče varenje i čisti krvne sudove.

Masaža mešavinom etarskih ulja takođe je veoma korisna:

  • 10 kapi etarskog ulja ruzmarina
  • 10 kapi etarskog ulja kleke
  • 10 kapi bibera
  • 200ml susamovog ulja

Sva ulja pomešati i čuvati u suvoj staklenoj flaši koja se dobro zatvara.

 

Čišćenje disajnih organa

Za pušače i one koji žive u zagađenim gradskim sredinama čišćenje disajnih organa je veoma važno.

500g svežeg korena omana, dobro oprati i samleti ili veoma sitno isecati.Usitnjenu biljku pomešate sa 1 kilgramom meda iz okoline mesta u kom živite. Dobro promešajte drvenom ili plastičnom kašikom i čuvajte na hladnom mestu sedam dana (uz svakodnevno mešanje). Nakon ovog perioda uzimajte po jednu supenu kašiku ovog meda ujutro i uveče. Za spravljanje ovog leka može se koristiti i sušeni oman (100g na kilogram meda). Suvi koren sameljite sitno u blenderu i dalje pripremajte kako je gore navedeno. Osobe koje imaju problem sa zapušenim sinusima umesto omana treba da koriste svež ren.

 

Pored ovog leka treba piti i sledeći čaj:

  • Majčina dušica (Thymus serpillium)    100g
  • Anis (Pimpinela anisum)                       100g
  • Bokvica (Plantago major)                        50g
  • Crni slez (Malva silvestris)                      50g


Biljke pomešati pa tri supene kašike smeše preliti sa 600ml ključale vode, promešati, poklopiti i staviti da stoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana podeljeno na tri doze.

 

Aromaterapijska kombinacija inhalaciju je od velike pomoći:

  • 5 kapi etarskog ulja morača
  • 3 kapi etarskog ulja eukaliptusa

Ulja dodati u 1 litar vrele vode i udisati paru 3 minuta. Ovo se ne savetuje ljudima koji imaju astmu ili su pre kratkog vremena preležali tešku upalu pluća.

Limfni sistem

Limfni sistem igra veoma važnu ulogu u procesu detoksikacije. Zato nakon čišćenja disajnih organa treba pristupiti dreniranju limfnog sistema.

 

Tri nedelje treba piti sledeću mešavinu biljaka:

  • Petrovac (Agrimonia eupatoria)         100g
  • Ivanjsko cveće (Galium verum)         100g
  • Hajdučka trava (Achilea millfolium)  100g


Biljke pomešati pa tri supene kašike smeše preliti sa 650ml ključale vode, promešati, poklopiti i staviti da stoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana u manjim gutljajima, nezaslađeno.

 

Pored čaja neobično je važna masaža sledećom aromaterapijskom blendom:

  • 20 kapi etarskog ulja kedra
  • 10 kapi etarskog ulja limuna
  • 300ml bademovog ulja

Sve sastojke pomešati i promućkati. Masažu treba praktikovati dva puta nedeljno mesec dana.  Nije na dmet napomenuti da se nikakva masaža se ne preporučuje osbama sa proširenim venama, onima koji pate od tromboze, leče se od kancera ili autoimunih bolesti. Takođe masiranje se ne preporučuje ukoliko patite od neke kožne infekcije.

 

Ljudi koji su bili izloženi zračenju

Ljudi koji su bili izloženi zračenju u toku terapije kancera, nakon završetka zračenja treba svakodnevno da piju čaj od jednakih delova koprive i kičice:

  • Kičica (Erythrea centarium)   100g
  • Kopriva list (Urtica dioica)     100g

Biljke pomešati pa tri supene kašike smeše preliti sa 600ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti i popiti u toku dana.

 

Svakog dana jedan od obroka treba da bude porcija ove supe:

Kuvati 2 glavice crnog luka, dva struka praziluka, jedna veća šargarepa, jedna manja cvekla, dva krompira srednje veličine u 2 litra vode. Kada je povrće kuvano, procediti supu, povrće grubo izgnječiti kašikom ili štapnim mikserom, vratiti u tečnost u kojoj se kuvalo, dodati vezu blitve ili šaku spanaća i kašičicu morske soli, kuvati još dva minuta pa dodati 3 sitno secana čena belog luka, malo sveže mlevenog bibera, đumbira u prahu ili kurkume. Promešati i poklopiti. Kada se malo ohladi dodati 2 kašike estradevičanskog maslinovog ulja. Ova supa može da traje tri dana ako se čuva u frižideru. Umesto cvekle može se koristiti brokli ili kupus.

U toku i nakon zračne trepaije toplo preporučujem korišćenje Bahove biljne rose hajdučke trave. Ova esencija ne remeti tok terapije.