Lečenje biljem

Pomozite svojoj jetri!

Biljke mogu biti od velike pomoći kada jetra ne radi svoj posao kako treba. Jetra je neobično važan organ u ljudskom organizmu i zato je važno da svoju funkciju obavlja što bolje.

Ova žlezda koja je smeštena sa desne strane abdomena ispod dijafragme luči žuč, sintetiše poroteine i razlaže crvena krvna zrnca. Jetra je i "laboratorija" našeg tela koje je zadužena za detoksikaciju, oslobađanje organizma od štetinih toksina. Alkohol, nepravilna ishrana bogata mastima, konzervansima i aditivima može da ošteti jetru. Takođe, neki lekovi imaju negativan uticaj na ovaj organ.

Postoji nekoliko biljaka koje imaju hepato-protektivne dejstvo: smanjuju oštećenja jetre koja su nastala usled bolesti ili dugotrajnog unošenja alkohola ili nekon hemotrapije. Srećom jetra je organ koji se regeneriše. Ako je vaša jetra oštećena vaš najbolji prijatelj je jedna bodljikava biljka koja se zove gujina trava (drugi nazivi su badelj, šareni čkalj ili sikavica ili na latinskom Silybum marianum). Latinsko ime marianum potiče od legende da je kap mleka kojim je Devica marija dojila Isusa kapnuo na ovu biljku i trajno ostavio belu šaru na njenim listovima.

Ova biljka je neverovatno efikasna, a veoma bezbedna za upotrebu. Gujina trava sadrži supstancu iz porodice flavonolignana – silimarin koji pomaže regenerisanje jetre. Silimarina najviše ima u semenu, ali ga ima i u listovima i plodu.

Silimarin blagotvorno deluje na jetru na nekoliko načina – povećava se sinteza proteina, deluje protivupalno, stimuliše aktivnost RNK polimeraze (na taj način se jetra ubrzano regeneriše). Silimarin deluje i kao antioksidant koji uklanja slobodne radikale i neutrališe razne štetne supstance u jetri, želucu i crevima. Gujina trava se koristi kod hroničnog oboljenja jetre izazvanog alkoholom, virusnog hepatitisa i ciroze jetre. Silibin, jedinjenje iz gujine trave je jedan od najboljih protiv otrova kod trovanja otrovnim pečurkama iz roda  Amanita.

Postoji samo jedan problem kod korišćenja gujine trave – silimarin nije rastvorljiv u vodi, pa je čaj koji se pravi od ove biljke skromnog dejstva. Gujinu travu je najbolje uzimati u obliku kapsula. U našim apotekama mogu se nabaviti kapsule koje sadrže standardizovani ekstrakt gujine trave. Kada ih kupujete odaberite one koje su standradizovane na minimum 70 mg silimarina po kapsuli. Dnevna doza silimarina kreće se od 200 do 400 mg. Gujina trava je veoma bezbedna za upotrebu. Vrlo retko mogu se javiti promene u pražnjenu creva zbog blago laksativnog dejstva, nadutost ili mučnina.

Uz kapsule sa ekstraktom gujine trave toplo preporučujem i slatki koren (Glycyrrhiza glabra) Ova bilja sadrži triterpenoidne saponine i flavonoide koji veoma blagotvorno deluju na jetru. Sladić ima i izraženo antivirusno delovanje pa se posebno preporučuje obolelim od hepatitisa.(u Japanu se već dve decenije uspešno koristi u lečenju hepatitisa C ; ekstrakt slatkog korena značajno smanjuje smanjuje mogućnost pojavljivanja hepatocelularnog karcinoma).

Naš najveći stručnjak za lekovito bilje, doktor Jovan Tucakov, veoma je poštovao pitomu nanu kao veoma efikasan biljni lek za jetru. Kombinacija nane i slakog korena je idealna ne samo za one koji pate od nekog oboljenja jetre, već i za sve ljude koji imaju probleme sa varenjem bilo koje vrste.

Sledeća biljka kojoj treba obratiti veliku pažnju je artičoka (Cynara scolymus). Ovo povrće spada među najstarije gajene biljke na svetu. Francuzi je obožavaju i danas  -  barenu, mariniranu ili sa prelivom. Artičoke se danas mogu ponekad pronaći i na srpskim pijacama i velikim supermarketima. Šteta je što se ovo veoma zdravo i ukusno povrće ne gaji više kod nas jer je njegovo uzgajanje relativno jednostavno i uspešno u našim uslovima. Sveži i suvi listovi artičoke sadrže flavonoide, seskviterpenske laktone i derivate kofeinske kiseline koji deluju izuzetno blagotvorno na jetru. Pored toga što štiti i podstiče regeneraciju tkiva, artičoka podstiče lučenje žuči i olakšava bolove onih koji pate od dispepsije (osećaj težine nakon jela, usporeno varenje, podrigivanje, povraćanje,  zator, nepodnošenje masti, nadimanje). Artičoku ne treba da upotrebljavaju ljudi koji imaju kamen u žučnoj kesi ili pate od opstrukcije žučnih kanala.

Veoma slično deluje i koren maslačka, pa se ove dve biljke često kombinuju. U lečenju bolesti jetre najčešće se koriste biljke gorkog ukusa (izuzetak su slaki koren i nana). Hajdučica, trava iva, očajnica, pelin, patrovac, žalfija, podubica, maslačak, smilje... sve ove biljke imaju gorak ukus, ali su bezbedne za upotrebu. Rusa (Choelynum majus) takođe se uspešno upotrebljava za ječenje jetre i dispepsije, mada sa njenom upotrebom treba biti obazriv. Mnogi travari je uopšte ne upotrebljavaju, plašeći se njene otrovnosti. Ipak, moje iskustvo je drugačije. Ako se upotrebljava u poropisanoj dozi i onoliko vremena koliko je naznačeno u receptu ova bilja nije štetna. Rusa sadrži alkaloide pa zato najviše volim da je upotrebljavam sa biljkama koje obiluju taninima kao što su petrovac ili hajdučica jer tada je njeno delovanje blaže.

 

Čajna mešavina za regenerisanje jetre:

  • Slatki koren (Glycyrrhiza glabra)        100g
  • Nana (Mentha piperita)                  100g
  • Žalfija (Salvia officinalis)                   50g

 

Sve biljke pomešati. Četiri supene kašike smeše preliti litrom ključale vode, promešati poklopiti i ostaviti da stoji 45 minuta. Procediti i piti u toku dana u manjim gutljajima. Uz ovaj čaj uzimati kapsule sa ekstraktom gujine trave i tinkturu artičoke (30 kapi tri puta na dan pola sata pre jela). Svako jutro i veče popiti po šolju acedofilnog jogurta (jogurta sa aktivnim bakterijama) u koji ste dodali dve kašike surutke u prahu.

 

Čajna mešavina za čišćenje jetre i protiv dispepsije:

  • Maslačak (Taraxacum officinale) koren       100g
  • Neven (Calendula officinalis)                     50g
  • Očajnica (Marrubium officinale)                 50g
  • Hajdučka trava ( Achilea millefolium)          50g
  • Smilje (Helichrisum arenarium)                  50g

 

Sve biljke pomešajte, tri supene kašike smeše prelijte sa 600 ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji 1h. Procedite i pijte po 200ml čaja pola sata pre jela, nezaslađeno.

 

Čajna mešavina za one kojima je jetra oštećena od alkohola:

 

  • Majčina dušica (Thymus officinalis)       100g
  • Slatki koren (Glycyrrhiza glabra)           100g
  • Nana (Mentha piperita)                      100g

 

Sve biljke pomešati. Četiri supene kašike smeše preliti litrom ključale vode, promešati poklopiti i ostaviti da stoji 45 minuta. Procediti i piti u toku dana u manjim gutljajima. Uz ovaj čaj uzimati kapsule sa ekstraktom gujine trave prema priloženom uputstvu. Svakog dana između obroka popiti po časšu sveže ceđenog soka od organskih (neprskanih) jabuka.

 

Čajna mešavina za osobe obolele od hepatitisa:

  • Slatki koren (Glycyrrhiza glabra)      100g
  • Matičnjak (Melssa officinalis)           100g
  • Nana (Mentha piperita)                 100g
  • Kurkuma

 

Matičnjak, nanu i slatki koren pomešati pa dve supene kašike smeše preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti da stoji poklopljeno pola sata. Procediti, dodati kafenu kašičicu kurkume, ostaviti još deset minuta i popiti u toku dana u manjim gutljaima. Čaj se pije mesec dna pa se pravi pauza deset dana. Uz čaj obavezno uzimati kapsule sa ekstraktom gujine trave.