Moćne biljke

Šipurak – rudnik zdravlja

Da su srednjovekovni moreplovci znali za lekovita svojstva šipurka, Amerika bi verovatno bila otkrivena mnogo ranije. Naime, jedan od najvećih problema prilikom dugih prekookeanskih putovanja bio je skorbut, bolest mornara koja je odnela veliki broj života. Danas znamo da ova bolest nastaje usled nedostatka vitamina C. Da su moreplovci svakog dana pili po dve do tri šolje čaja od šipka, crvenog ploda bogatog ovim vitaminom, mnogi životi bili bi spaseni.



Pored vitamina C, šipurak ili šipak (Rosa canina) bogat je i vitaminima B2 i K, kao i provitaminom A (karotenom). Sadrži velike količine pektina, tanina, flavonoida, proantocijanida i organskih kiselina koje mu daju prijatan ukus. Važno je napomenuti − ako sakupljate šipak za čaj, on bi trebalo da bude tvrd, ne potpuno zreo, za razliku od plodova koji se sakupljaju za čuveni pekmez. Šipak se suši na toplom, promajnom mestu ili u rerni koja je zagrejana na 50 stepeni.

Čaj od šipurka deluje okrepljujuće i posebno se preporučuje kao ukusna i korisna preventiva u zimskim mesecima kada su česte epidemije respiratornih infekcija kao što su nazeb ili grip. Čaj od šipka preporučuje se i osobama koje su preležale bolest i žele da ubrzaju preiod oporavka. Čaj od šipka pomešan sa cvetovima zove snižava povišenu temperaturu.

U kombinaciji sa nanom preporučuje se kod stomačnih tegoba i dečjih proliva. Pomešan sa klekom i kukuruznom svilom deluje diuretično.

Novija istraživanja pokazala su da je šipak delotvoran za ublažavanje bola u zglobovima i da može da poveća pokretljivost zglobova zahvaćenih artritisom. U ovu svrhu posebno se preporučuje u kombinaciji sa korenom đumbira.

 

Vino od šipurka

½ kg šipurka izgnječite i dodajte ½ kg šećera. Izmešajte dobro i ostavite da odstoji 3 sata, a onda nalijte 3 l vode. Mešajte dok se šećer sasvim ne rastopi. Tečnost prespite u veliku teglu sa poklopcem. Zatvorite dobro i ostavite 6 dana na toplom mestu. Svaki dan promućkajte teglu. Nakon 6 dana procedite i pijte svaki dan po 300ml. Čuvajte u frižideru (rok trajanja je oko mesec dana). Uživajte u ovom ukusnom piću u kom su svi korisni sastojci potpuno sačuvani.

Čaj od šipurka sa nanom:

1 supenu kašiku zdrobljenih plodova šipurka preliti sa pola litra hladne vode, zagrevati do ključanja, kuvati 2 do 3 minuta pa skinuti sa šporeta. Dodati supenu kašiku listova nane, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti i popiti u manjim gutljajima. Ovaj čaj je veoma koristan za zaustavljanje letnjih dečjih proliva i bolova u stomaku.



Čaj od šipurka za jačanje imuniteta i protiv virusnih infekcija:

Dve supene kašike plodova šipurka, jednu supenu kašiku cvetova zove, jednu supenu kašiku lista matičnjaka i jednu supenu kašiku lista i cveta vranilove trave preliti sa 750ml ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji 20 minuta. Procediti, pa jednu šolju popiti odmah, a ostatak čaja popiti u toku dana u manjim gutljajima.



Momčilo Antonijević