Zdravlje sa trpeze

Zdravlje iz prirode - začini zdravlja

Svakodnevno ih koristimo u kuhinji, kada god poželimo da jelu damo specifičan i neodoljiv ukus. Ipak začini nisu samo prijatelji našeg nepca, već i zdravlja. Evo recepata za jednostavne, a efikasne kućne lekove koji se prave od sadržaja koje pronalazimo na kuhinjskim policama...


Cimet

Kora cimeta je bogata antiseptičnim esencijalnim uljem koje sadrži cinamal aldehid supstancu koja veoma efikasno suzbija gljivice i bakterije. Upravo zato cimet produžava rok trajanja kompotima i džemovima. Čaj od cimeta posebno je koristan

za ljude koji imaju povišen šećer u krvi. Za taj čaj je bolje da nabavite komade cimetove kore, a ne mleveni cimet (jer se onda oslobađa i sluz). Komadić kore cimeta (oko 2cm) prelijte sa 300ml hladne vode, zagrevajte do ključanja, kuvajte još dva minuta, pa sklonite sa ringle. Poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procedite i popijte posle jela.

 

Ruzmarin

Ovaj začin, veoma intenzivnog mirisa je jedan od najboljih biljnih antioksidanata. Čak i u količinama u kojima se dodaje jelu pokazuje antioksidantno dejstvo. Čaj od 1 kafene kašičice ruzmarina na šolju ključale vode (stoji 20 minuta) posebno se preporučuje onima koji pate od artritisa. Ruzmarin poboljšava cirkulaciju i koncentraciju.


Đumbir

Ovaj ljuti začin je veoma efikasan lek kod prehlada i sinuzitisa. Vruć čaj od đumbira snižava temperaturu i tera na znojenje. Ovo je veoma efikasan lek za sve one koji pate od mučnine tokom putovanja. Ljudi sa osetljivim zglobovima takođe treba da ga nabave i koriste i kao čaj i kao začin.


Ljuta papričica

Ovaj začin treba da konzumira svako ko želi da smrša. Papričica ubrzava metabolizam i energiju iz hrane preusmerava na zagrevanje tela. Potopljene u rakiju ili alkohol papričice su dobar lek za bolne mišiće i zglobove. Zahvaljujući kapsicinu olakšavaju tegobe reumatičarima.


Kim, anis, komorač

Njegovo seme ne služi samo za posipanje kiflica. Kim, ali i njegovi rođaci anis i kormorač olakšavaju varenje, otklanjaju grčeve i smanjuju nadimanje stomaka. Ovi začini preporučuju se i dojiljama koje nemaju dovoljno mleka. Ovo je dvostruko korisno jer ako majka koja doji pije čaj od kima, anisa, komorača beba neće imati grčeve.


Bosiljak

Začin bez kog je nezamisliva italijanska kuhinja je odličan lek za infekcije disajnih organa. Možete ga koristiti za inhalacije ili piti kao čaj. Dve supene kašike bosiljka prelijte sa 400ml ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite pola sata. Procedite i popijte u manjim gutljaima.


Origano

Origano nije samo za picu. Ova biljka baš kao i srodne vrste: majčina dušica, timijan i vranilovka efikasno otklanjaju infekcije mokraćnih kanala. Jak čaj od origana ili njegove divlje rođake vranilovke suzbiće ešerihijukoli u mokraćnim kanalima.Tri supene kašike origana prelijte sa pola litra ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji pola sata. Procedite i popijte u toku dana.