Aromaterapija

Kozmetika iz kuhhinje

Verovatno nikada u istoriji, žena (a sve više i muškarac) nije mogla lakše nabaviti bezbroj različitih kozmetičkih preparata, nego sada. Svaka parfimerija, apoteka pa čak i samoposluga, preplavljena je raznovrsnim kremama, losionima, tonicima i maskama, u prelepo dizajniranom pakovanju i zanosnog mirisa.

Velike fabrike troše milijarde na razvoj novih formulacija, dobijanje egzotičnih sastojaka i mamutske reklamne kampanje koje direktno pogađaju Ahilovu petu savremenog čoveka – želju da se dopadne, da izgleda savršeno (bez bora, zategnute kože i mišića i blistavo belih zuba).

Međutim savremeni kupac umorio se od napadnih reklama i hiljada proizvoda koji ga podsećaju da ne izgleda kao holivudska zvezda i koje mora koristiti da bi tako izgledao. Sve više su na ceni jednostavni prirodni preparati koji su pre svega bezbedni. Velike robne marke koje brižljivo prate želje potrošača , masovno lansiraju proizvode na bazi ekstrakata voća, povrća, meda i lekovitog bilja. I pored toga postoje ljudi koji više vole sami da prave neke kozmetičke preparate za sebe , svoju porodicu i prijatelje. Oni kažu da njihove kreme, losioni, ulja i maske nisu tako savršenog mirisa i gustine kao oni iz parfimerije, ali da ih pravljenje ovih preparata iz kućne radinost opušta i  ispunjava. Iako se ovi proizvodi nekad teže razmazuju i moraju se čuvati u frižideru, ushićenje  činjenicom da ih sami pravite je veliko.

Ako volite da eksperimentišete evo nekoliko osnovnih saveta i početničkih recepata: Osnovna stvar je čistoća. Koristite besprekorno čiste posude (emajlirane, staklene ili porcelanske). Probajte da ih otkuvate pre upotrebe ili isperete medicinskim alkoholom i ostavite da se osuše. Jako je bitno da posude budu suve naročito ako u svom receptu koristite ulje (ono će se u dodiru sa vodom posle kratkog vremena užegnuti) . Koristite neokrnjeno posuđe i nemojte ga upotrebljavati nizašta drugo. Operite ruke pre nego što počnete. Gotov preparat čuvajte u čistoj, neprovidnoj posudi, dobro zatvoreno i zaštićeno od svetlosti i toplote. Pošto je domaća kozmetika uglavnom bez konzervansa, čuvajte je u frižideru (neka etarska ulja su efikasni prirodni konzervansi pa su preparati koji ih sadrže zaštićeni od bakterija i gljivica; isto važi i za preparate gde se kao rastvarač koristi alkohol).

 

Ulje za negu lica:

Ovo je verovatno jedan od najjednostavnijih recepata, pa stoga nije loše da baš sa njim počnete. U čistu i suvu flašicu  sipajte 50 ml bademovog ulja dodajte smešu sledećih etarskih ulja: lavanda (10 kapi), geranijum (5 kapi), pomorandža (5 kapi). Promućkajte i dodajte još 50 ml bademovog ulja, pa ponovo promućkajte. Ovo ulje izvanredno neguje kožu lica, reguliše masnoću, pomaže kod akni i mitisera. Odgovara svakom tipu kože. Ako vam se ne sviđa miris lavande ili geranijuma probajte sa kombinacijom ruzmarin, kamilica, santal ili žalfija, čajno drvo, limun (ovo se posebno preporučuje za masnu kožu sklonu aknama ). Pre upotrebe lice operite i u vlažnu kožu utrljajte malo ulja . Najbolje je da ovo radite pre spavanja. Za one koji imaju jako suvu kožu, preporučuje se krema koja se pravi na sledeći način:

 

Potrebno vam je:

  • 70 ml bademovog ulja
  • 30 ml jojobinog ulja
  • 15 g pčelinjeg voska
  • 5 kapi etarskog ulja geranijuma
  • 5 kapi etarskog ulja ruže
  • 5 kapi etarskog ulja santala

 

Sipajte bademovo i jojobino ulje u čistu vatrostalnu posudu  i zagrevajte, sa voskom na tihoj vatri uz neprestano mešanje. Kada se vosak potpuno istopi skinite sa šporeta i nastavite da mešate 2 minuta. Kada se smeša prohladi dodajte etarska ulja, dobro izmešajte i sipajte u čistu i suvu posudu da se ohladi. Dobro zatvorite i čuvajte u frižideru. Jako je bitno da smeša ne bude vrela kada dodajhete etarska ulja , da ona ne bi prebrzo isparila.

Etarska ulja su izvrsni baktericidi, fungicidi i prijatno mirišu, drugim rečima izvrsna su za stopala i noge. Evo kako da napravite izvanredan  puder za umorna stopala koji osvežava i prijatno hladi:

 

  • 6 supenih kašika kukuruznog štirka
  • 3 supene kašike bikarbone sode
  • 15 kapi etarskog ulja čajnog drveta
  • 15 kapi  etarskog ulja ruzmarina
  • 20 kapi etarskog ulja nane

 

Štirak i sodu sipajte u činiju i izmešajte. Dodajte etarska ulja i mešajte dok se potpuno ne sjedine sa smešom. Čuvajte u dobro zatvorenoj tegli na tamnom mestu. Manje količine pudera sipajte u čist slanik i napuderišite oprana i osušena stopala. Ovaj puder možete sipati i u obuću ( 1 supenu kašiku ) i ostaviti preko noći da odstoji.

 

Ako imate problema sa suvom kožom na rukama probajte sledeći losion:

  • 50 ml glicerina
  • 50 ml prokuvane vode
  • 10 ml ekstrakta aloje
  • 5 kapi etarskog ulja limuna
  • 5 kapi etarskog ulja lavande

 

Prokuvajte i prohladite vodu. U čistu flašicu sipajte glicerin, etarska ulja i aloju. Promućkajte, dodajte vodu, pa ponovo promućkajte. Zatvorite i čuvajte u frižideru. Pre upotrebe obavezno promućkajte.

 

Ako vam perut pravi probleme sledeći losion će vam biti od velike pomoći:

  • 100 ml apotekarskog alkohola
  • 20 kapi etarskog ulja timijana (majčine dušice)
  • 20 kapi etarskog ulja žalfije
  • 20 kapi etarskog ulja ruzmarina
  • 20 kapi etarskog ulja limuna
  • 20 kapi etarskog ulja lovora

 

Sve sastojke pomešajte, dobro promućkajte i čuvajte u dobro zatvorenoj flaši. Posle pranja na teme utrljajte malo ovog losiona i otavite kosu da se osuši bez ispiranja.perut će nestati, vaša kosa ća divno mirisati na more.

 

                                                                                                     Momčilo Antonijević